2019 Espoo Suursaari Race

ESSR19 ORC 1

Results are final as of 21:51 on June 10, 2019

R1 Kotka Meno

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@183000
Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@184000
Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@185000
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Notes
  1 ORCOPEN FIN 38 Fuji Open 40 Ari Känsäkoski ROCR 1.1983 08/06/2019@045159 10:01:59 12:01:21    
  2 ORC2 FIN 11762 Seanna Grand Soleil 45 Seppo Sjöroos HSS 1.0476 08/06/2019@064129 12:11:29 12:46:18    
  3 ORC1 FIN 52 Audi E-tron Farr 52 Hannu Niemelä HSK 1.2914 08/06/2019@043558 9:55:58 12:49:38    
  4 ORC2 EST 703 Credi24 Reval Cafe Salona 38ibc Eero Pank Kalev 1.0274 08/06/2019@070238 12:32:38 12:53:15    
  5 ORC2 FIN 10936 Speculator Finngulf 41 Ari Ojala EPS 1.0448 08/06/2019@065154 12:21:54 12:55:08    
  6 ORC1 FIN 1 zer emission TP 52 Samuli Leisti HSK 1.3987 08/06/2019@035652 9:16:52 12:58:53    
  7 ORC2 FIN 11844 Eufore First 40 Mika Tolvanen HSK 1.0705 08/06/2019@064651 12:16:51 13:08:48    
  8 ORC2 FIN 15476 Kind of Magic IMX 38 Ilmari Absetz RTM 1.0288 08/06/2019@080124 13:31:24 13:54:46    
  9 ORC2 FIN 11223 Ithaca First 40 Jan Stenros M 1.0336 08/06/2019@080057 13:30:57 13:58:12    
  10 ORC2 FIN 11850 Finx XP-38 Timo Kairama TPS 1.0324 08/06/2019@080358 13:33:58 14:00:20    
  11 ORC1 FIN 11944 Madame Gray Landmark 43 Sampsa Vehkamäki HSK 1.1553 08/06/2019@065305 12:13:05 14:06:56    
  12 ORC2 FIN 11854 Earl Grey HP 1030 Ville Valtonen KoPu 1.0317 08/06/2019@082100 13:51:00 14:17:21    
  13 ORC1 FIN 11732 Fart Farr 40 Fredrik Knudsen HUS 1.1599 08/06/2019@072143 12:41:43 14:43:31    
  14 ORC1 EST 999 Furiosa Cookson 50 Rolf Relander TYK 1.3388   DNF      
  14 ORC2 FIN 11822 Piranha Salona 380 Keijo Niemistö KLV 1.0212   DNC      

R2 Kotka Paluu

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@183000
Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@184000
Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@185000
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Notes
  1 ORC2 FIN 10936 Speculator Finngulf 41 Ari Ojala EPS 1.0448 08/06/2019@131734 18:47:34 19:38:05    
  2 ORC2 FIN 11762 Seanna Grand Soleil 45 Seppo Sjöroos HSS 1.0476 08/06/2019@131458 18:44:58 19:38:31    
  3 ORC2 FIN 11844 Eufore First 40 Mika Tolvanen HSK 1.0705 08/06/2019@132523 18:55:23 20:15:26    
  4 ORC2 EST 703 Credi24 Reval Cafe Salona 38ibc Eero Pank Kalev 1.0274 08/06/2019@144001 20:10:01 20:43:10    
  5 ORC1 FIN 52 Audi E-tron Farr 52 Hannu Niemelä HSK 1.2914 08/06/2019@105525 16:15:25 20:59:39    
  6 ORC2 FIN 11850 Finx XP-38 Timo Kairama TPS 1.0324 08/06/2019@151811 20:48:11 21:28:37    
  7 ORC2 FIN 15476 Kind of Magic IMX 38 Ilmari Absetz RTM 1.0288 08/06/2019@152821 20:58:21 21:34:35    
  8 ORC2 FIN 11854 Earl Grey HP 1030 Ville Valtonen KoPu 1.0317 08/06/2019@153557 21:05:57 21:46:05    
  9 ORC2 FIN 11223 Ithaca First 40 Jan Stenros M 1.0336 08/06/2019@153704 21:07:04 21:49:38    
  10 ORC1 FIN 1 zer emission TP 52 Samuli Leisti HSK 1.3987 08/06/2019@102509 15:45:09 22:01:59    
  11 ORCOPEN FIN 38 Fuji Open 40 Ari Känsäkoski ROCR 1.1983 08/06/2019@133315 18:43:15 22:25:59    
  12 ORC1 FIN 11944 Madame Gray Landmark 43 Sampsa Vehkamäki HSK 1.1553 08/06/2019@142108 19:41:08 22:44:34    
  13 ORC1 FIN 11732 Fart Farr 40 Fredrik Knudsen HUS 1.1599 08/06/2019@151248 20:32:48 23:49:55    
  14 ORC1 EST 999 Furiosa Cookson 50 Rolf Relander TYK 1.3388   DNF      
  14 ORC2 FIN 11822 Piranha Salona 380 Keijo Niemistö KLV 1.0212   DNC      

R3 Maali

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@183000
Start: Start 5, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@184000
Start: Start 6, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@185000
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Notes
  1 ORC2 FIN 11762 Seanna Grand Soleil 45 Seppo Sjöroos HSS 1.0476 08/06/2019@231410 1:4:44:10 1:6:06:14    
  2 ORC2 FIN 10936 Speculator Finngulf 41 Ari Ojala EPS 1.0448 08/06/2019@232438 1:4:54:38 1:6:12:21    
  3 ORC2 FIN 11844 Eufore First 40 Mika Tolvanen HSK 1.0705 08/06/2019@232002 1:4:50:02 1:6:52:00    
  4 ORC2 EST 703 Credi24 Reval Cafe Salona 38ibc Eero Pank Kalev 1.0274 09/06/2019@013210 1:7:02:10 1:7:53:11    
  5 ORC1 FIN 52 Audi E-tron Farr 52 Hannu Niemelä HSK 1.2914 08/06/2019@201445 1:1:34:45 1:9:01:59    
  6 ORC2 FIN 11850 Finx XP-38 Timo Kairama TPS 1.0324 09/06/2019@024535 1:8:15:35 1:9:18:18    
  7 ORC2 FIN 11223 Ithaca First 40 Jan Stenros M 1.0336 09/06/2019@024803 1:8:18:03 1:9:23:10    
  8 ORC2 FIN 15476 Kind of Magic IMX 38 Ilmari Absetz RTM 1.0288 09/06/2019@030501 1:8:35:01 1:9:31:19    
  9 ORC1 FIN 11944 Madame Gray Landmark 43 Sampsa Vehkamäki HSK 1.1553 08/06/2019@235649 1:5:16:49 1:9:49:39    
  10 ORCOPEN FIN 38 Fuji Open 40 Ari Känsäkoski ROCR 1.1983 08/06/2019@231908 1:4:29:08 1:10:08:03    
  11 ORC1 FIN 1 zer emission TP 52 Samuli Leisti HSK 1.3987 08/06/2019@190419 1:0:24:19 1:10:08:08    
  12 ORC2 FIN 11854 Earl Grey HP 1030 Ville Valtonen KoPu 1.0317 09/06/2019@034201 1:9:12:01 1:10:15:10    
  13 ORC1 FIN 11732 Fart Farr 40 Fredrik Knudsen HUS 1.1599 09/06/2019@020330 1:7:23:30 1:12:24:40    
  14 ORC1 EST 999 Furiosa Cookson 50 Rolf Relander TYK 1.3388   DNF      
  14 ORC2 FIN 11822 Piranha Salona 380 Keijo Niemistö KLV 1.0212   DNC      

2019 Espoo Suursaari Race

ESSR19 ORC 2

Results are final as of 21:47 on June 10, 2019

R1 Kotka Meno

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@180000
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@181000
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@182000
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Notes
  1 ORC3 FIN 11572 Bianco First 35 Tuomas Riski NJK 0.9937 08/06/2019@051135 10:51:35 10:47:29    
  2 ORCDH FIN 11625 LOW First 34.7 Juhani Railo HSK 0.9651 08/06/2019@052900 11:19:00 10:55:18    
  3 ORC3 FIN 10217 Wild Joe FG 37 Joonas Lindahl EPS 0.9976 08/06/2019@053053 11:10:53 11:09:16    
  4 ORCDH FIN 10810 FinnFun Finngulf 331 Tom Finell ESF 0.9517 08/06/2019@055402 11:44:02 11:10:02    
  5 ORC3 FIN 7850 Vinca X-99 Markku Hentinen EPS 0.9646 08/06/2019@060632 11:46:32 11:21:31    
  6 ORCDH FIN 11361 Lilyan HP1030 Benjamin Nilsson ESF 1.0105 08/06/2019@052542 11:15:42 11:22:48    
  7 ORCDH FIN 11611 Ramdata Salona 37 IBC Sakari Laulajainen KLV 1.0090 08/06/2019@052915 11:19:15 11:25:22    
  8 ORCDH FIN 11381 Ipanema J 109 Kim Lindroos BS 0.9857 08/06/2019@054721 11:37:21 11:27:23    
  9 ORCDH FIN 10742 Thetis First 31.7 LR Perttu Monthan HSK 0.9289 08/06/2019@063331 12:23:31 11:30:39    
  10 ORC3 FIN 420 Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Heikki Räisänen HSK 1.0003 08/06/2019@055332 11:33:32 11:33:44    
  11 ORCDH FIN 11938 Jolly J/97 Jan Rönnback NJK 0.9508 08/06/2019@062011 12:10:11 11:34:15    
  12 ORCDH FIN 43000 Vivien Finngulf-43 Pekka Nieminen WS 1.0972 08/06/2019@045159 10:41:59 11:44:23    
  13 ORC3 FIN 9703 Jasmiina Mannerberg 31 Mikko Toppila KLV 0.9773 08/06/2019@074417 13:24:17 13:06:02    
  14 ORC4 FIN 2531 Amidala FinnFlyer 31 Lara Harrison N 0.9006 08/06/2019@090755 14:57:55 13:28:40    
  15 ORCDH FIN 9627 Nerissa Duofour 40 LR Pekka Laulajainen KLV 0.9852   DNF      

R2 Kotka Paluu

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@180000
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@181000
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@182000
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Notes
  1 ORCDH FIN 10810 FinnFun Finngulf 331 Tom Finell ESF 0.9517 08/06/2019@130532 19:05:32 18:10:12    
  2 ORC3 FIN 7850 Vinca X-99 Markku Hentinen EPS 0.9646 08/06/2019@131743 18:57:43 18:17:26    
  3 ORCDH FIN 11938 Jolly J/97 Jan Rönnback NJK 0.9508 08/06/2019@133019 19:30:19 18:32:44    
  4 ORC3 FIN 11572 Bianco First 35 Tuomas Riski NJK 0.9937 08/06/2019@130124 18:41:24 18:34:20    
  5 ORCDH FIN 11625 LOW First 34.7 Juhani Railo HSK 0.9651 08/06/2019@132502 19:25:02 18:44:22    
  6 ORCDH FIN 11381 Ipanema J 109 Kim Lindroos BS 0.9857 08/06/2019@130607 19:06:07 18:49:44    
  7 ORC3 FIN 420 Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Heikki Räisänen HSK 1.0003 08/06/2019@131301 18:53:01 18:53:21    
  8 ORCDH FIN 11361 Lilyan HP1030 Benjamin Nilsson ESF 1.0105 08/06/2019@124846 18:48:46 19:00:37    
  9 ORC3 FIN 10217 Wild Joe FG 37 Joonas Lindahl EPS 0.9976 08/06/2019@132345 19:03:45 19:01:00    
  10 ORCDH FIN 11611 Ramdata Salona 37 IBC Sakari Laulajainen KLV 1.0090 08/06/2019@130831 19:08:31 19:18:51    
  11 ORCDH FIN 43000 Vivien Finngulf-43 Pekka Nieminen WS 1.0972 08/06/2019@120216 18:02:16 19:47:28    
  12 ORC3 FIN 9703 Jasmiina Mannerberg 31 Mikko Toppila KLV 0.9773 08/06/2019@150136 20:41:36 20:13:25    
  13 ORCDH FIN 10742 Thetis First 31.7 LR Perttu Monthan HSK 0.9289 08/06/2019@161333 22:13:33 20:38:44    
  14 ORC4 FIN 2531 Amidala FinnFlyer 31 Lara Harrison N 0.9006 08/06/2019@173326 23:23:26 21:03:56    
  15 ORCDH FIN 9627 Nerissa Duofour 40 LR Pekka Laulajainen KLV 0.9852   DNF      

R3 Maali

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@180000
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@181000
Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@182000
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class HelmName Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Notes
  1 ORC3 FIN 11572 Bianco First 35 Tuomas Riski NJK 0.9937 08/06/2019@233737 1:5:17:37 1:5:06:33    
  2 ORCDH FIN 11381 Ipanema J 109 Kim Lindroos BS 0.9857 08/06/2019@233729 1:5:37:29 1:5:12:04    
  3 ORCDH FIN 11611 Ramdata Salona 37 IBC Sakari Laulajainen KLV 1.0090 08/06/2019@232410 1:5:24:10 1:5:40:03    
  4 ORCDH FIN 11361 Lilyan HP1030 Benjamin Nilsson ESF 1.0105 08/06/2019@232411 1:5:24:11 1:5:42:42    
  5 ORCDH FIN 10810 FinnFun Finngulf 331 Tom Finell ESF 0.9517 09/06/2019@011322 1:7:13:22 1:5:42:53    
  6 ORCDH FIN 11938 Jolly J/97 Jan Rönnback NJK 0.9508 09/06/2019@012421 1:7:24:21 1:5:51:38    
  7 ORC3 FIN 7850 Vinca X-99 Markku Hentinen EPS 0.9646 09/06/2019@014016 1:7:20:16 1:6:13:42    
  8 ORCDH FIN 11625 LOW First 34.7 Juhani Railo HSK 0.9651 09/06/2019@012714 1:7:27:14 1:6:21:22    
  9 ORC3 FIN 420 Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Heikki Räisänen HSK 1.0003 09/06/2019@010824 1:6:48:24 1:6:48:57    
  10 ORC3 FIN 10217 Wild Joe FG 37 Joonas Lindahl EPS 0.9976 09/06/2019@011715 1:6:57:15 1:6:52:48    
  11 ORCDH FIN 43000 Vivien Finngulf-43 Pekka Nieminen WS 1.0972 08/06/2019@223316 1:4:33:16 1:7:19:48    
  12 ORC3 FIN 9703 Jasmiina Mannerberg 31 Mikko Toppila KLV 0.9773 09/06/2019@032042 1:9:00:42 1:8:15:44    
  13 ORCDH FIN 10742 Thetis First 31.7 LR Perttu Monthan HSK 0.9289 09/06/2019@055002 1:11:50:02 1:9:17:10    
  14 ORC4 FIN 2531 Amidala FinnFlyer 31 Lara Harrison N 0.9006 09/06/2019@080753 1:13:57:53 1:10:11:28    
  15 ORCDH FIN 9627 Nerissa Duofour 40 LR Pekka Laulajainen KLV 0.9852   DNF      



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com