2019 Espoo Suursaari Race

ESSR19

Results are final as of 18:48 on June 9, 2019

R1 Kotka Meno - LYS4 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@181000, Distance: 61.7nm, Course: Course A
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class Skipper Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Points Notes
  1 LYS4 FIN 9732 Ellu Elan-31 Tuomas Ikonen EPS 1.17 08/06/2019@063210 12:22:10 14:28:20   1.0  
  2 LYS4 FIN 11035 Pam S&S 40 Santtu Parikka HSS 1.18 08/06/2019@063116 12:21:16 14:34:42   2.0  
  3 LYS4 EST 239 Fanatic Guyline 355 Ain-eke Jalasto KJK 1.23 08/06/2019@060648 11:56:48 14:41:40   3.0  
  4 LYS4 FIN 9272 Oro Laura Swan 41 Jarkko Korvenranta VVK 1.21 08/06/2019@062300 12:13:00 14:46:56   4.0  
  5 LYS4 FIN 6863 Inferna Inferno 31 Arttu Hult EPS 1.16 08/06/2019@075650 13:46:50 15:59:08   5.0  
  6 LYS4 FIN 1499 Minnamari Antilla-36 Tapani Juva EPS 1.17 08/06/2019@075612 13:46:12 16:06:39   6.0  
  7 LYS4 FIN 19893 Lucky Too Linjett 32 Mats Wellin NJK 1.12 08/06/2019@091616 15:06:16 16:55:01   7.0  
  8 LYS4 FIN 11142 Sportiga Marie First 31.7 LR Ville Virtala HSK 1.19 08/06/2019@082434 14:14:34 16:56:56   8.0  
  9 LYS4 FIN 7799 Hakuna Matata Inferno 31 Stefan Bergström HSF 1.16 08/06/2019@085044 14:40:44 17:01:39   9.0  
  10 LYS4 FIN 7313 Unnukka II Arcona 36 Tapio Uimonen Me 1.23 08/06/2019@080142 13:51:42 17:02:59   10.0  
  11 LYS4 FIN 2531 Amidala FinnFlyer 31 Lara Harrison N 1.14 08/06/2019@090755 14:57:55 17:03:38   11.0  
  12 LYS4 FIN 6330 Ariel MAXI 999 Jukka Salminen EPS 1.15 08/06/2019@090413 14:54:13 17:08:21   12.0  
  13 LYS4 FIN 3767 Happy Ours Albin Nova Thomas Skogström EMK 1.15 08/06/2019@090730 14:57:30 17:12:08   13.0  
  14 LYS4 FIN 11840 Katadromeas Swan 36 S&S Anssi Vaittinen N 1.13 08/06/2019@094457 15:34:57 17:36:30   14.0  
  15 LYS4 FIN 4007 Alis-Em Jeanneau Sunshine 36 Janne Timonen EMK 1.18 08/06/2019@090840 14:58:40 17:40:26   15.0  
  16 LYS4 FIN 19296 Valkyria Delphia 373 Jussi Ojala HSK 1.18 08/06/2019@094738 15:37:38 18:26:24   16.0  
  17 LYS4 FIN 5151 Vadelma Dehler 34 Riikka Asplund KoPu 1.17 08/06/2019@112831 17:18:31 20:15:04   17.0  
  18 LYS4 FIN 8888 Fantastic 4 Beneteau Oceanis 31 Georges Zghaib Vuosaaren purj. 1.15 08/06/2019@165209 22:42:09 1:2:06:28   18.0  
  19 LYS4 FIN 10954 Sen First 31.7 LR Tommi Kyntölä SMK 1.19   DNC     23.0  
  19 LYS4 FIN 10993 Pradel Baltic 38 DB Anton Donner EMK 1.23   DNF     23.0  
  19 LYS4 FIN 11778 Soleada Bavaria 36 CR Mikko Huimala HNS 1.19   DNF     23.0  
  19 LYS4 FIN 3529 Merikotka Guyline 95 Jorma Kostiainen KPS 1.14   DNF     23.0  

R2 Kotka Paluu - LYS4 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@181000, Distance: 93.5nm, Course: Course A
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class Skipper Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Points Notes
  1 LYS4 EST 239 Fanatic Guyline 355 Ain-eke Jalasto KJK 1.23 08/06/2019@133121 19:21:21 23:48:28   1.0  
  2 LYS4 FIN 11035 Pam S&S 40 Santtu Parikka HSS 1.18 08/06/2019@145247 20:42:47 1:0:26:29   2.0  
  3 LYS4 FIN 6863 Inferna Inferno 31 Arttu Hult EPS 1.16 08/06/2019@155446 21:44:46 1:1:13:32   3.0  
  4 LYS4 FIN 1499 Minnamari Antilla-36 Tapani Juva EPS 1.17 08/06/2019@155749 21:47:49 1:1:30:09   4.0  
  5 LYS4 FIN 9732 Ellu Elan-31 Tuomas Ikonen EPS 1.17 08/06/2019@161101 22:01:01 1:1:45:35   5.0  
  6 LYS4 FIN 19893 Lucky Too Linjett 32 Mats Wellin NJK 1.12 08/06/2019@173910 23:29:10 1:2:18:16   6.0  
  7 LYS4 FIN 9272 Oro Laura Swan 41 Jarkko Korvenranta VVK 1.21 08/06/2019@160505 21:55:05 1:2:31:15   7.0  
  8 LYS4 FIN 7313 Unnukka II Arcona 36 Tapio Uimonen Me 1.23 08/06/2019@154908 21:39:08 1:2:37:56   8.0  
  9 LYS4 FIN 2531 Amidala FinnFlyer 31 Lara Harrison N 1.14 08/06/2019@173326 23:23:26 1:2:39:55   9.0  
  10 LYS4 FIN 6330 Ariel MAXI 999 Jukka Salminen EPS 1.15 08/06/2019@174114 23:31:14 1:3:02:55   10.0  
  11 LYS4 FIN 11840 Katadromeas Swan 36 S&S Anssi Vaittinen N 1.13 08/06/2019@181159 1:0:01:59 1:3:09:26   11.0  
  12 LYS4 FIN 7799 Hakuna Matata Inferno 31 Stefan Bergström HSF 1.16 08/06/2019@173808 23:28:08 1:3:13:26   12.0  
  13 LYS4 FIN 3767 Happy Ours Albin Nova Thomas Skogström EMK 1.15 08/06/2019@175120 23:41:20 1:3:14:32   13.0  
  14 LYS4 FIN 4007 Alis-Em Jeanneau Sunshine 36 Janne Timonen EMK 1.18 08/06/2019@173323 23:23:23 1:3:36:00   14.0  
  15 LYS4 FIN 11142 Sportiga Marie First 31.7 LR Ville Virtala HSK 1.19 08/06/2019@173625 23:26:25 1:3:53:38   15.0  
  16 LYS4 FIN 19296 Valkyria Delphia 373 Jussi Ojala HSK 1.18   DNF     23.0  
  16 LYS4 FIN 5151 Vadelma Dehler 34 Riikka Asplund KoPu 1.17   DNF     23.0  
  16 LYS4 FIN 8888 Fantastic 4 Beneteau Oceanis 31 Georges Zghaib Vuosaaren purj. 1.15   DNF     23.0  
  16 LYS4 FIN 10954 Sen First 31.7 LR Tommi Kyntölä SMK 1.19   DNC     23.0  
  16 LYS4 FIN 10993 Pradel Baltic 38 DB Anton Donner EMK 1.23   DNF     23.0  
  16 LYS4 FIN 11778 Soleada Bavaria 36 CR Mikko Huimala HNS 1.19   DNF     23.0  
  16 LYS4 FIN 3529 Merikotka Guyline 95 Jorma Kostiainen KPS 1.14   DNF     23.0  

R3 Maali Finish - LYS4 Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@181000, Distance: 155nm, Course: Course A
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class Skipper Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Points Notes
  1 LYS4 FIN 11035 Pam S&S 40 Santtu Parikka HSS 1.18 09/06/2019@031227 1:9:02:27 1:14:59:17   1.0  
  2 LYS4 EST 239 Fanatic Guyline 355 Ain-eke Jalasto KJK 1.23 09/06/2019@020738 1:7:57:38 1:15:18:41   2.0  
  3 LYS4 FIN 6863 Inferna Inferno 31 Arttu Hult EPS 1.16 09/06/2019@051344 1:11:03:44 1:16:40:20   3.0  
  4 LYS4 FIN 1499 Minnamari Antilla-36 Tapani Juva EPS 1.17 09/06/2019@051041 1:11:00:41 1:16:57:48   4.0  
  5 LYS4 FIN 9732 Ellu Elan-31 Tuomas Ikonen EPS 1.17 09/06/2019@051627 1:11:06:27 1:17:04:33   5.0  
  6 LYS4 FIN 9272 Oro Laura Swan 41 Jarkko Korvenranta VVK 1.21 09/06/2019@051433 1:11:04:33 1:18:26:30   6.0  
  7 LYS4 FIN 19893 Lucky Too Linjett 32 Mats Wellin NJK 1.12 09/06/2019@082335 1:14:13:35 1:18:48:49   7.0  
  8 LYS4 FIN 7313 Unnukka II Arcona 36 Tapio Uimonen Me 1.23 09/06/2019@051148 1:11:01:48 1:19:05:13   8.0  
  9 LYS4 FIN 2531 Amidala FinnFlyer 31 Lara Harrison N 1.14 09/06/2019@080753 1:13:57:53 1:19:16:47   9.0  
  10 LYS4 FIN 11840 Katadromeas Swan 36 S&S Anssi Vaittinen N 1.13 09/06/2019@084404 1:14:34:04 1:19:34:54   10.0  
  11 LYS4 FIN 3767 Happy Ours Albin Nova Thomas Skogström EMK 1.15 09/06/2019@080359 1:13:53:59 1:19:35:05   11.0  
  12 LYS4 FIN 6330 Ariel MAXI 999 Jukka Salminen EPS 1.15 09/06/2019@082348 1:14:13:48 1:19:57:52   12.0  
  13 LYS4 FIN 7799 Hakuna Matata Inferno 31 Stefan Bergström HSF 1.16 09/06/2019@081645 1:14:06:45 1:20:12:38   13.0  
  14 LYS4 FIN 11142 Sportiga Marie First 31.7 LR Ville Virtala HSK 1.19 09/06/2019@073606 1:13:26:06 1:20:32:52   14.0  
  15 LYS4 FIN 4007 Alis-Em Jeanneau Sunshine 36 Janne Timonen EMK 1.18   DNF     23.0  
  15 LYS4 FIN 19296 Valkyria Delphia 373 Jussi Ojala HSK 1.18   DNF     23.0  
  15 LYS4 FIN 5151 Vadelma Dehler 34 Riikka Asplund KoPu 1.17   DNF     23.0  
  15 LYS4 FIN 8888 Fantastic 4 Beneteau Oceanis 31 Georges Zghaib Vuosaaren purj. 1.15   DNF     23.0  
  15 LYS4 FIN 10954 Sen First 31.7 LR Tommi Kyntölä SMK 1.19   DNF     23.0  
  15 LYS4 FIN 10993 Pradel Baltic 38 DB Anton Donner EMK 1.23   DNF     23.0  
  15 LYS4 FIN 11778 Soleada Bavaria 36 CR Mikko Huimala HNS 1.19   DNF     23.0  
  15 LYS4 FIN 3529 Merikotka Guyline 95 Jorma Kostiainen KPS 1.14   DNF     23.0  



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com