2019 Espoo Suursaari Race

ESSR19

Results are final as of 18:47 on June 9, 2019

R1 Kotka Meno - LYS3 Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@182000, Distance: 61.7nm, Course: Course A
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class Skipper Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Points Notes
  1 LYS3 FIN 11572 Bianco First 35 Tuomas Riski NJK 1.28 08/06/2019@051135 10:51:35 13:49:18   1.0  
  2 LYS3 FIN 10217 Wild Joe FG 37 Joonas Lindahl EPS 1.29 08/06/2019@053053 11:10:53 14:13:31   2.0  
  3 LYS3 FIN 11523 Pepper III S&S Swan 44 Tommi Uksila HSS 1.26 08/06/2019@055530 11:35:30 14:23:08   3.0  
  4 LYS3 FIN 11649 Rakam First 36.7 Henrikki Oravainen HSK 1.28 08/06/2019@054553 11:25:53 14:23:36   4.0  
  5 LYS3 FIN 7850 Vinca X-99 Markku Hentinen EPS 1.25 08/06/2019@060632 11:46:32 14:29:01   5.0  
  6 LYS3 FIN 2714 Allegra Baltic 43 Topi Simola HSK 1.30 08/06/2019@055813 11:28:13 14:35:41   6.0  
  7 LYS3 FIN 420 Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Heikki Räisänen HSK 1.29 08/06/2019@055332 11:33:32 14:36:10   7.0  
  8 LYS3 FIN 10579 Nea Nora First 36.7 Jonne Tukia EMK 1.28 08/06/2019@060216 11:42:16 14:39:59   8.0  
  9 LYS3 FIN 11390 Ree Dehler 34 SV Jesse Kylänpää RPS 1.27 08/06/2019@060806 11:48:06 14:40:49   9.0  
  10 LYS3 FIN 5233 Nicole X-99 Mikko Kosonen Me 1.25 08/06/2019@062442 12:04:42 14:47:11   10.0  
  11 LYS3 FRA 35068 Melinda First 36.7 Jarmo Salo Predium BC 1.28 08/06/2019@065750 12:37:50 15:35:33   11.0  
  12 LYS3 FIN 12332 Xelina X-332 Nils Rostedt ESF 1.24 08(06/2019@072445 13:04:45 15:41:59   12.0  
  13 LYS3 FIN 9759 Nota Bene 2 X-99 Tuomo Kouti Smer 1.25 08/06/2019@074002 13:20:02 16:02:31   13.0  
  14 LYS3 FIN 11830 Senja Bavaria 35 Match Jörgen Bärlund BSS 1.27 08/06/2019@073038 13:10:38 16:03:21   14.0  
  15 LYS3 FIN 15077 Onyx X-99 Matti Ahonen LrPse 1.25 08/06/2019@074110 13:21:10 16:03:39   15.0  
  16 LYS3 FIN 9703 Jasmiina Mannerberg 31 Mikko Toppila KLV 1.25 08/06/2019@074417 13:24:17 16:06:46   16.0  
  17 LYS3 FIN 11906 Wadelma Dehler 38 Kalle Sivill KeVK 1.30 08/06/2019@072246 13:02:46 16:10:14   17.0  
  18 LYS3 FIN 11843 Galatea Dehler 34 Markus Frilund SVBK 1.25 08/06/2019@084100 14:21:00 17:03:29   18.0  
  19 LYS3 GBR 1093L Plan B Elan 340 Mika Laine KLV 1.24 08/06/2019@085429 14:34:29 17:11:43   19.0  
  20 LYS3 FIN 11052 Iso Onni Finngulf 331 Andreas Herdina HSS 1.24 08/06/2019@085542 14:35:42 17:12:56   20.0  
  21 LYS3 FIN 10332 X2 X-332 Jukka Rouhiainen EPS 1.24   DNC     22.0  

R2 Kotka Paluu - LYS3 Fleet

Start: Start 7, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@182000, Distance: 93.5nm, Course: Course A
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class Skipper Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Points Notes
  1 LYS3 FIN 7850 Vinca X-99 Markku Hentinen EPS 1.25 08/06/2019@131743 18:57:43 23:03:56   1.0  
  2 LYS3 FIN 11572 Bianco First 35 Tuomas Riski NJK 1.28 08/06/2019@130124 18:41:24 23:10:42   2.0  
  3 LYS3 FIN 2714 Allegra Baltic 43 Topi Simola HSK 1.30 08/06/2019@130507 18:35:07 23:19:13   3.0  
  4 LYS3 FIN 11523 Pepper III S&S Swan 44 Tommi Uksila HSS 1.26 08/06/2019@132529 19:05:29 23:19:31   4.0  
  5 LYS3 FIN 11390 Ree Dehler 34 SV Jesse Kylänpää RPS 1.27 08/06/2019@131951 18:59:51 23:21:35   5.0  
  6 LYS3 FIN 10579 Nea Nora First 36.7 Jonne Tukia EMK 1.28 08/06/2019@131849 18:58:49 23:28:07   6.0  
  7 LYS3 FIN 420 Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Heikki Räisänen HSK 1.29 08/06/2019@131301 18:53:01 23:29:46   7.0  
  8 LYS3 FIN 11649 Rakam First 36.7 Henrikki Oravainen HSK 1.28 08/06/2019@132553 19:05:53 23:35:11   8.0  
  9 LYS3 FIN 10217 Wild Joe FG 37 Joonas Lindahl EPS 1.29 08/06/2019@132345 19:03:45 23:40:30   9.0  
  10 LYS3 FIN 5233 Nicole X-99 Mikko Kosonen Me 1.25 08/06/2019@145213 20:32:13 1:0:38:26   10.0  
  11 LYS3 FIN 9703 Jasmiina Mannerberg 31 Mikko Toppila KLV 1.25 08/06/2019@150136 20:41:36 1:0:47:49   11.0  
  12 LYS3 FIN 15077 Onyx X-99 Matti Ahonen LrPse 1.25 08/06/2019@153817 21:18:17 1:1:24:30   12.0  
  13 LYS3 FIN 11906 Wadelma Dehler 38 Kalle Sivill KeVK 1.30 08/06/2019@150541 20:45:41 1:1:29:47   13.0  
  14 LYS3 FIN 9759 Nota Bene 2 X-99 Tuomo Kouti Smer 1.25 08/06/2019@154552 21:25:52 1:1:32:05   14.0  
  15 LYS3 FRA 35068 Melinda First 36.7 Jarmo Salo Predium BC 1.28 08/06/2019@152629 21:06:29 1:1:35:47   15.0  
  16 LYS3 FIN 11830 Senja Bavaria 35 Match Jörgen Bärlund BSS 1.27 08/06/2019@154843 21:28:43 1:1:50:27   16.0  
  17 LYS3 FIN 11843 Galatea Dehler 34 Markus Frilund SVBK 1.25 08/06/2019@164810 22:28:10 1:2:34:23   17.0  
  18 LYS3 FIN 12332 Xelina X-332 Nils Rostedt ESF 1.24 08/06/2019@172432 23:04:32 1:3:02:48   18.0  
  19 LYS3 FIN 11052 Iso Onni Finngulf 331 Andreas Herdina HSS 1.24 08/06/2019@172536 23:05:36 1:3:03:52   19.0  
  20 LYS3 GBR 1093L Plan B Elan 340 Mika Laine KLV 1.24 08/06/2019@172600 23:06:00 1:3:04:16   20.0  
  21 LYS3 FIN 10332 X2 X-332 Jukka Rouhiainen EPS 1.24   DNC     22.0  

R3 Maali Finish - LYS3 Fleet

Start: Start 8, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@182000, Distance: 155nm, Course: Course A
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class Skipper Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Points Notes
  1 LYS3 FIN 11572 Bianco First 35 Tuomas Riski NJK 1.28 08/06/2019@233737 1:5:17:37 1:12:44:03   1.0  
  2 LYS3 FIN 11523 Pepper III S&S Swan 44 Tommi Uksila HSS 1.26 09/06/2019@003332 1:6:13:32 1:13:14:39   2.0  
  3 LYS3 FIN 11390 Ree Dehler 34 SV Jesse Kylänpää RPS 1.27 09/06/2019@002233 1:6:02:33 1:13:16:26   3.0  
  4 LYS3 FIN 7850 Vinca X-99 Markku Hentinen EPS 1.25 09/06/2019@014016 1:7:20:16 1:14:08:26   4.0  
  5 LYS3 FIN 10579 Nea Nora First 36.7 Jonne Tukia EMK 1.28 09/06/2019@010704 1:6:47:04 1:14:13:30   5.0  
  6 LYS3 FIN 2714 Allegra Baltic 43 Topi Simola HSK 1.30 08/06/2019@233115 DPI4     5.1  
  7 LYS3 FIN 11649 Rakam First 36.7 Henrikki Oravainen HSK 1.28 09/06/2019@011421 1:6:54:21 1:14:20:47   6.0  
  8 LYS3 FIN 420 Nauti 'n' Nolla Arcona 340 Heikki Räisänen HSK 1.29 09/06/2019@010824 1:6:48:24 1:14:27:12   7.0  
  9 LYS3 FIN 10217 Wild Joe FG 37 Joonas Lindahl EPS 1.29 09/06/2019@011715 1:6:57:15 1:14:36:03   8.0  
  10 LYS3 FIN 5233 Nicole X-99 Mikko Kosonen Me 1.25 09/06/2019@024624 1:8:26:24 1:15:14:34   9.0  
  11 LYS3 FIN 9703 Jasmiina Mannerberg 31 Mikko Toppila KLV 1.25 09/06/2019@032042 1:9:00:42 1:15:48:52   10.0  
  12 LYS3 FIN 11906 Wadelma Dehler 38 Kalle Sivill KeVK 1.30 09/06/2019@024703 1:8:27:03 1:16:18:01   11.0  
  13 LYS3 FIN 15077 Onyx X-99 Matti Ahonen LrPse 1.25 09/06/2019@040757 1:9:47:57 1:16:36:07   12.0  
  14 LYS3 FIN 11830 Senja Bavaria 35 Match Jörgen Bärlund BSS 1.27 09/06/2019@040648 1:9:46:48 1:17:00:41   13.0  
  15 LYS3 FIN 9759 Nota Bene 2 X-99 Tuomo Kouti Smer 1.25 09/06/2019@044326 1:10:23:26 1:17:11:36   14.0  
  16 LYS3 FIN 11843 Galatea Dehler 34 Markus Frilund SVBK 1.25 09/06/2019@060150 1:11:41:50 1:18:30:00   15.0  
  17 LYS3 FIN 12332 Xelina X-332 Nils Rostedt ESF 1.24 09/06/2019@065851 1:12:38:51 1:19:13:51   16.0  
  18 LYS3 GBR 1093L Plan B Elan 340 Mika Laine KLV 1.24 09/06/2019@072145 1:13:01:45 1:19:36:45   17.0  
  19 LYS3 FIN 11052 Iso Onni Finngulf 331 Andreas Herdina HSS 1.24 09/06/2019@081424 1:13:54:24 1:20:29:24   18.0  
  20 LYS3 FRA 35068 Melinda First 36.7 Jarmo Salo Predium BC 1.28   DNF     22.0  
  20 LYS3 FIN 10332 X2 X-332 Jukka Rouhiainen EPS 1.24   DNC     22.0  



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com