2019 Espoo Suursaari Race

ESSR19

Results are final as of 18:47 on June 9, 2019

R1 Kotka Meno - LYS2 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@183000, Distance: 67.8nm, Course: Course B
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class Skipper Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Points Notes
  1 LYS2 FIN 11762 Seanna Grand Soleil 45 Seppo Sjöroos HSS 1.35 08/06/2019@064129 12:11:29 16:02:55   1.0  
  2 LYS2 FIN 10936 Speculator Finngulf 41 Ari Ojala EPS 1.35 08/06/2019@065154 12:21:54 16:13:20   2.0  
  3 LYS2 EST 703 Credi24 Reval Cafe Salona 38ibc Eero Pank Kalev 1.34 08/06/2019@070238 12:32:38 16:19:08   3.0  
  4 LYS2 FIN 11844 Eufore First 40 Mika Tolvanen HSK 1.38 08/06/2019@064651 12:16:51 16:22:40   4.0  
  5 LYS2 FIN 50260 Xsanthippe Baltic 43 Tor Lundström Säpin Seudun Purj. 1.33 08/06/2019@074511 13:15:11 16:56:41   5.0  
  6 LYS2 FIN 15476 Kind of Magic IMX 38 Ilmari Absetz RTM 1.31 08/06/2019@080124 13:31:24 17:02:39   6.0  
  7 LYS2 FIN 40000 Ichigo X40 Markus Mättö KuoPS 1.34 08/06/2019@074939 13:19:39 17:06:09   7.0  
  8 LYS2 FIN 7000 Teknopump 1-ton Roger Tuhkunen EPS 1.32 08/06/2019@080544 13:35:44 17:12:09   8.0  
  9 LYS2 FIN 16582 Eira Swan 51 Sebastian Gylling NJK 1.37 08/06/2019@074118 13:11:18 17:12:24   9.0  
  10 LYS2 FIN 11850 Finx Xp-38 Timo Kairama TPS 1.33 08/06/2019@080358 13:33:58 17:15:28   10.0  
  11 LYS2 FIN 11223 Ithaca First 40 Jan Stenros M 1.34 08/06/2019@080057 13:30:57 17:17:27   11.0  
  12 LYS2 FIN 11854 Earl Grey HP 1030 Ville Valtonen KoPu 1.31 08/06/2019@082100 13:51:00 17:22:15   12.0  
  13 LYS2 FIN 15425 Julia Elan 40 Ville-Veikko Niskanen HSS 1.32 08/06/2019@081901 13:49:01 17:25:26   13.0  
  14 LYS2 FIN 11525 Flikk Archambaut 40RC Olof Rytövaara PKV 1.39 08/06/2019@074832 13:18:32 17:29:00   14.0  
  15 LYS2 SWE 1 Krut Archambault 35 Magnus Silen NJK 1.33 08/06/2019@082414 13:54:14 17:35:44   15.0  
  16 LYS2 FIN 17403 Tyyne IMX 40 Akseli Sajaniemi EMK 1.37 08/06/2019@081348 13:43:48 17:44:54   16.0  
  17 LYS2 FIN 11060 Helena Hanse 400 Kennet Larsson BSS 1.31 08/06/2019@120119 17:31:19 21:02:34   17.0  
  18 LYS2 FIN 11708 Avastacia II Finnflyer 36 GT Aulis Miskala KuoPS 1.34   DNC     20.0  
  18 LYS2 FIN 11822 Piranha Salona 380 Keijo Niemistö KLV 1.32   DNC     20.0  

R2 Kotka Paluu - LYS2 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@183000, Distance: 99.6nm, Course: Course B
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class Skipper Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Points Notes
  1 LYS2 FIN 11762 Seanna Grand Soleil 45 Seppo Sjöroos HSS 1.35 08/06/2019@131458 18:44:58 1:0:24:58   1.0  
  2 LYS2 FIN 10936 Speculator Finngulf 41 Ari Ojala EPS 1.35 08/06/2019@131734 18:47:34 1:0:27:34   2.0  
  3 LYS2 FIN 11844 Eufore First 40 Mika Tolvanen HSK 1.38 08/06/2019@132523 18:55:23 1:0:56:30   3.0  
  4 LYS2 EST 703 Credi24 Reval Cafe Salona 38ibc Eero Pank Kalev 1.34 08/06/2019@144001 20:10:01 1:1:42:46   4.0  
  5 LYS2 FIN 50260 Xsanthippe Baltic 43 Tor Lundström Säpin Seudun Purj. 1.33 08/06/2019@145031 20:20:31 1:1:45:54   5.0  
  6 LYS2 FIN 40000 Ichigo X40 Markus Mättö KuoPS 1.34 08/06/2019@145901 20:29:01 1:2:01:46   6.0  
  7 LYS2 FIN 15476 Kind of Magic IMX 38 Ilmari Absetz RTM 1.31 08/06/2019@152821 20:58:21 1:2:08:41   7.0  
  8 LYS2 FIN 11850 Finx Xp-38 Timo Kairama TPS 1.33 08/06/2019@151811 20:48:11 1:2:13:34   8.0  
  9 LYS2 FIN 11854 Earl Grey HP 1030 Ville Valtonen KoPu 1.31 08/06/2019@153557 21:05:57 1:2:16:17   9.0  
  10 LYS2 FIN 7000 Teknopump 1-ton Roger Tuhkunen EPS 1.32 08/06/2019@153750 21:07:50 1:2:25:45   10.0  
  11 LYS2 FIN 16582 Eira Swan 51 Sebastian Gylling NJK 1.37 08/06/2019@150233 20:32:33 1:2:26:43   11.0  
  12 LYS2 SWE 1 Krut Archambault 35 Magnus Silen NJK 1.33 08/06/2019@153744 21:07:44 1:2:33:07   12.0  
  13 LYS2 FIN 11525 Flikk Archambaut 40RC Olof Rytövaara PKV 1.39 08/06/2019@145810 20:28:10 1:2:36:07   13.0  
  14 LYS2 FIN 11223 Ithaca First 40 Jan Stenros M 1.34 08/06/2019@153704 21:07:04 1:2:39:49   14.0  
  15 LYS2 FIN 17403 Tyyne IMX 40 Akseli Sajaniemi EMK 1.37 08/06/2019@153853 21:08:53 1:3:03:03   15.0  
  16 LYS2 FIN 15425 Julia Elan 40 Ville-Veikko Niskanen HSS 1.32 08/06/2019@171255 22:42:55 1:4:00:50   16.0  
  17 LYS2 FIN 11060 Helena Hanse 400 Kennet Larsson BSS 1.31   DNF     20.0  
  17 LYS2 FIN 11708 Avastacia II Finnflyer 36 GT Aulis Miskala KuoPS 1.34   DNC     20.0  
  17 LYS2 FIN 11822 Piranha Salona 380 Keijo Niemistö KLV 1.32   DNC     20.0  

R3 Maali Finish - LYS2 Fleet

Start: Start 4, Finishes: Finish time, Time: 07/06/2019@183000, Distance: 161nm, Course: Course B
Exclude Rank Fleet Nat SailNo Boat Class Skipper Club Rating Finish Elapsed Corrected Penalties Points Notes
  1 LYS2 FIN 11762 Seanna Grand Soleil 45 Seppo Sjöroos HSS 1.35 08/06/2019@231410 1:4:44:10 1:13:53:45   1.0  
  2 LYS2 FIN 10936 Speculator Finngulf 41 Ari Ojala EPS 1.35 08/06/2019@232438 1:4:54:38 1:14:04:13   2.0  
  3 LYS2 FIN 11844 Eufore First 40 Mika Tolvanen HSK 1.38 08/06/2019@232002 1:4:50:02 1:14:33:45   3.0  
  4 LYS2 FIN 50260 Xsanthippe Baltic 43 Tor Lundström Säpin Seudun Purj. 1.33 09/06/2019@013112 1:7:01:12 1:15:47:10   4.0  
  5 LYS2 EST 703 Credi24 Reval Cafe Salona 38ibc Eero Pank Kalev 1.34 09/06/2019@013210 1:7:02:10 1:16:00:02   5.0  
  6 LYS2 FIN 15476 Kind of Magic IMX 38 Ilmari Absetz RTM 1.31 09/06/2019@030501 1:8:35:01 1:16:56:39   6.0  
  7 LYS2 FIN 11850 Finx Xp-38 Timo Kairama TPS 1.33 09/06/2019@024535 1:8:15:35 1:17:01:33   7.0  
  8 LYS2 FIN 7000 Teknopump 1-ton Roger Tuhkunen EPS 1.32 09/06/2019@030740 1:8:37:40 1:17:11:34   8.0  
  9 LYS2 FIN 11223 Ithaca First 40 Jan Stenros M 1.34 09/06/2019@024803 1:8:18:03 1:17:15:55   9.0  
  10 LYS2 FIN 11525 Flikk Archambaut 40RC Olof Rytövaara PKV 1.39 09/06/2019@015306 1:7:23:06 1:17:17:52   10.0  
  11 LYS2 FIN 40000 Ichigo X40 Markus Mättö KuoPS 1.34 09/06/2019@025340 1:8:23:40 1:17:21:32   11.0  
  12 LYS2 FIN 16582 Eira Swan 51 Sebastian Gylling NJK 1.37 09/06/2019@022100 1:7:51:00 1:17:23:31   12.0  
  13 LYS2 FIN 11854 Earl Grey HP 1030 Ville Valtonen KoPu 1.31 09/06/2019@034201 1:9:12:01 1:17:33:39   13.0  
  14 LYS2 FIN 17403 Tyyne IMX 40 Akseli Sajaniemi EMK 1.37 09/06/2019@033924 1:9:09:24 1:18:41:55   14.0  
  15 LYS2 SWE 1 Krut Archambault 35 Magnus Silen NJK 1.33   DNF     20.0  
  15 LYS2 FIN 15425 Julia Elan 40 Ville-Veikko Niskanen HSS 1.32   DNF     20.0  
  15 LYS2 FIN 11060 Helena Hanse 400 Kennet Larsson BSS 1.31   DNF     20.0  
  15 LYS2 FIN 11708 Avastacia II Finnflyer 36 GT Aulis Miskala KuoPS 1.34   DNC     20.0  
  15 LYS2 FIN 11822 Piranha Salona 380 Keijo Niemistö KLV 1.32   DNC     20.0  



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com